A więc wojna!

„A więc wojna!” – to motyw przewodni pierwszej edycji. Ewa Dałkowska, Małgorzata Dziewulska, Janusz Opryński, Maciej Prus i Jerzy Trela wypowiadają się na temat czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i jego odczuwanych do dziś konsekwencji dla kultury. Piotr Dobrowolski i Jakub Moroz dyskutują o sporach światopoglądowych w najnowszym polskim teatrze na przykładzie „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej, wystawionych w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Magdalena Raszewska, autorka pierwszej biografii Kazimierza Dejmka, opowiada Michałowi Smolisowi o nieznanych faktach z życia legendarnego artysty. Joanna Godlewska wspomina zmarłego niedawno Cezarego Niedziółkę, wybitnego człowieka teatru. Jako felietonista na łamach RAPTULARZA debiutuje Grzegorz Małecki. Do ilustrowania RAPTULARZA zaprosiliśmy Daniela Gutowskiego. Autor kultowych memów zastrzegł sobie anonimowość. Zapraszamy do lektury!

W numerze 1:

Czas nieprzyjemnie lepiący

Jakie procesy uruchomił stan wojenny? Co przyspieszył, a co zatrzymał? Czy nadal jesteśmy częścią okresu, którego początek wyznaczają wydarzenia sprzed czterech dekad?

pisze Ewa Dałkowska, Małgorzata Dziewulska, Janusz Opryński, Maciej Prus, Jerzy Trela

Kwestia infernalna

Skoro publicystyka okołoteatralna jest dziedziną, którą w zasadzie wszyscy mają w pompie, to być może należy zadać sobie jeszcze bardziej zatrważające pytanie: Czy to wszystko nie jest czasem winą teatru?

pisze Grzegorz Małecki

Cezary

Żył i odczuwał wszystko z taką pasją, że starczyłoby na kilka życiorysów. Właściwie nigdy nie włączał hamulców. Joanna Godlewska wspomina Cezarego Niedziółkę.

pisze Joanna Godlewska

Anarchiści dyskursu

Czy polska prawica wykształciła sposoby mówienia o własnych sprawach? – pyta Piotr Dobrowolski. Dzisiejszy teatr epatuje nas liczmanami o charakterze liberalno-lewicowym – uważa Jakub Moroz

Piotr Dobrowolski i Jakub Moroz dyskutują o sporach światopoglądowych w polskim teatrze

Chory na polskość

Dejmek miał poczucie że kultura nie interesuje nikogo, dlatego trzeba ocalić co się da

z Magdaleną Raszewską, autorką pierwszej biografii Kazimierza Dejmka, rozmawia Michał Smolis

Pół serio

00:00:00 / 00:00